top of page

Tirdzniecības misija uz Uzbekistānu

Valsts, kura ikvienu tikšanos spēj padarīt par svinīgu un medijos plaši atspoguļotu pasākumu. Kaut arī digitalizācijas ceļa sākumā, Uzbebikstānas valsts iestādes un uzņēmumi ir gatavi uzklausīt un sadarboties ar Latvijas IT uzņēmumiem, lai sekmētu ātrāku digitālo attīstību savā valstī.


Aprīļa noslēgumā astoņi Latvijas IT klastera biedri devās klastera organizētajā tirdzniecības misijā uz Uzbekistānu ar mērķi apgūt jauno tirgu, veidot jaunus kontaktus un sadarbības iespējas. Jau šobrīd vairāki no uzņēmumiem noslēguši pirmos sadarbības līgumus ar Uzbekistānas uzņēmumiem vai iestādēm.


Brauciens uz Uzbekistānu mums pavēra virkni dažādu biznesa attīstības iespēju gan mūsu IT prodoktu eksporta virzienā, gan IT izstrādes pakalpojumu importa virzienā. Pašreiz cītīgi strādājam abos virzienos un cerams, ka rezultāts būs jau pavisam drīz. Esam jau spēruši pirmos straujos soļus un 26. maijā tika parakstīts pirmais sadarbības memorands ar Uzbekistānas IT uzņēmumu par IT produkta "CloudStudy" izplatīšanu Uzbekistānas tirgū. Galvenais secinājums par braucienu uz Uzbekistānu ir tāds, ka joprojām ir valstis, kuras tikai vēl piedzīvo straujus IT attīstības tempus un tās vienmēr ir labas iespējas būt pareizajā vietā un pareizajā laikā. – Imants Felsbergs, Corporate Solutions

Misijas laikā uzņēmumiem bija iespēja tikties ar vairākām augstām amatpersonām. Pirmās dienas ietvaros uzņēmumi tikās ar Latvijas vēstnieku Uzbekistānā Reini Trokšu un Uzbekistānas IT ministru Sherzod Shermatov (The Ministry for Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan), kurš uzsvēra, ka saredz Latviju kā logu uz Eiropu. Ministrs izteica interesi sadarboties BPO (Business Process Outsourcing (latviski: biznesa procesu ārpakalpojumi)) jomā – piedāvājot darbaspēku gan IT, gan grāmatvedības un klientu servisa nozarēs, kuri varētu strādāt tiešsaistē.

Misijas laikā Uzbekistānas pilsētā Samarskandā norisinājās UZBEKISTĀNAS 1. BIOEKONOMIKAS FORUMS. Tā ietvaros Latvijas IT klastera eksporta projektu vadītāja Ira Raciņa stāstīja par Eiropas Digitālo inovāciju centru izveidi un to mērķiem, minot konkrētus piemērus, kā šādas iniciatīvas palīdz sadarboties izglītības, uzņēmējdarbības un vadošajām valsts pārvaldes sfērām. Īpašiuzrunā Latvijas mācībspēki un viņi ir ļoti ieinteresēti sadarībai izglītības jomā.

Tika aizvadītas arī tikšanās ar Uzbekistānas Ekonomikas asamblejas vadītāju Muhtoru Umarovu (Assembly of Economy Uzbekistan), kura piedāvā īpaši Latvijas uzņēmumu prasībām apmācīt IT studentus vai palīdzēt ar katram uzņēmumam īpaši piemērotiem risinājumiem, lai tie vieglāk spētu ienākt Uzbekistānas tirgū.

Uzņēmumi tikās arī ar galvaspilsētas Taškentas vicamēru. Kā atzīst uzņēmuma Catchsmart izpilddirektore Svetlana El Žuni: “Bez klastera iesaistes būtu bijis grūti sarunāt tikšanās ar tik augstām amatpersonām un iestādēm, ar kādām mēs tikāmies šīs tirdzniecības misijas ietvaros.

Brauciena laikā Latvijas IT klasteris parakstīja sadarbības līgumu ar AMITI universitāti. Arī uzņēmumam Catchsmart izveidojusies cieša sadarbība ar Uzbekistānas Republikas Ārējās darbaspēka migrācijas aģentūru (Agency of External Labor Migration of the Republic of Uzbekistan), kuri viesojoties Latvijā parakstīja sadarbības līgumu ar uzņēmumu, kas veicinās sadarbību IT speciālistu piesaistē jaunu IT projektu izstrādei.Šādas tirdzniecības misijas ir lielisks palīgs, lai labāk izprastu vai valsts tirgus ir gatavs uzņēmumu piedāvājumam. To savā pieredzē pēc brauciena atzīst arī Squalio pārstāve Linda Krasavina:


“Ar Uzbekistānu mūsu uzņēmums iepriekš nebija saistīts, tāpēc šeit ekspektācijas bija minimālas, lielākoties nezinājām, ko sagaidīt – tikai no partneru dzirdētā. Bijām brīdināti, ka šis tirgus vēl nav tik nobriedis mūsu pakalpojumam, par ko arī pārliecinājāmies uz vietas. Taču, tāpat ir vērts piebilst, ka ir vairāki uzņēmumi, kas ir “eiropeiski” noskaņoti, attiecīgi, ar tiem uzsākt sadarbību šobrīd būtu ļoti vērtīgi. Kā arī, tas palīdzētu mums nostiprināt Squalio kā pirmo SAM (Software asset management) ziņnesi un galveno ekspertu tirgū. Brauciena laikā no Uzbekistānas IT ministra uzzinājām, ka Uzbekistānas globālā stratēģija ir ļoti vērsta uz valsts digitalizāciju, un mēs noteikti redzam Squalio pienesumu šajā ilggadējā plānā.”
Comments


Join our miling list! Don't miss other exciting stories!

bottom of page