top of page

Mūsu biedru stāsti: LU CFI izstrādātā sensora licence

Pasaulē vadošais inovatīvu optisko instrumentu un komponenšu ražotājs Thorlabs iegādājies LU CFI izstrādāta sensora licenci.

Viens no pasaules vadošajiem fotonikas un inovatīvu optisko instrumentu un to komponenšu ražotājiem Thorlabs augstu novērtējis Latvijā radītā inovatīvā termo-elektriskā sensora TESS unikālās īpašības un noslēdzis līgumu par tā licencēšanu un tehnoloģiju pārnesi


Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) zinātnieku komanda radījusi ļoti ātrdarbīgu elektromagnētiskā starojuma sensoru TESS, ko var pielietot lāzertehnoloģijā, jo īpaši, kad nepieciešams veikt manevrus ar precīzu lāzerstara impulsu jaudu, kā piemēram, medicīnā, arī lāzermetināšanā un gravēšanā.


Šī brīža tehnoloģijas ļauj mērīt vidējo lāzerstara jaudu noteiktā laika griezumā, kas var būt nepietiekami smalku operāciju vai gravējumu / litogrāfiju veikšanai. TESS sensors ir unikāls ar tā īso darbības laiku - signāla rašanās laiks ir mazāks par 10 nanosekundēm, kas ir 1000 reižu ātrāks par pašreiz lāzeriekārtās izmantotajām tehnoloģijām. Sensora pamatā ir unikālas materiāla īpašības, kas iegūtas, to veidojot no ļoti plānām kārtiņām.


“Thorlabs GmbH vienmēr ir bijusi ieinteresēta paplašināt savu lāzera jaudas un enerģijas mērīšanas portfeli. Mēs redzam TESS sensoru iegādi kā iespēju strauji attīstīt īsu impulsu lāzerus, lai sasniegtu arvien lielāku atkārtošanās ātrumu un ar to saistītās pieaugošās prasības attiecībā uz mērījumu tehnoloģiju. Thorlabs pašlaik strādā pie savām ražošanas un infrastruktūras iespējām, kā arī datu ieguves un analīzes elektronikas. Mēs sagaidām pirmos produktus 2022. gada beigās,” komentē Bergkirhenē, Vācijā, bāzētā Thorlabs gaismas noteikšanas un analīzes grupa.


Šis ir viens no nedaudziem veiksmīgas komercializācijas piemēriem, kad inovatīvi risinājumi un tehnoloģijas no idejas laboratorijā ir nokļuvuši līdz pielietojumam reālajā dzīvē. “Ne visi atklājumi un idejas ir komercializējami,” stāsta LU CFI Materize pārdošanas vadītāja Olga Bogdanova, “ir jāsakrīt vairākiem faktoriem, lai inovācija nonāktu tirgū un tiktu ieviesta pārdošanā – tirgus pieprasījums pēc šādas inovācijas, cik ļoti tā atšķiras no tirgū pieejamiem analogiem, tehnoloģiju savietojamība, potenciālā produkta ražošanas izmaksas un citi.” Lai stiprinātu zinātnes un industrijas sadarbību, jau četrus gadus LU CFI darbojas Materize nodaļa, kas nodrošina inovāciju attīstību, komunikāciju un projektu vadību atbilstoši mūsdienu biznesa prasībām.Thorlabs Group ir vadošais inovatīvu optisko instrumentu un to komponenšu ražotājs pasaulē. Uzņēmums dibināts 1989. gadā, sākotnēji piedāvājot lāzeru un elektro-optikas instrumentus pētniecības iestādēm. Tā kā šī joma pēdējās desmitgadēs ir strauji attīstījusies, Thorlabs ir paplašinājis savas darbības diapazonu - apkalpojot ne tikai fotonikas nozari, bet arī rūpniecības, medicīnas, biozinātņu un aizsardzības segmentu, piedāvājot plašu produktu klāstu sākot no optomehāniskajām komponentēm līdz pat telekomunikāciju pārbaudes instrumentiem. Uzņēmuma galvenā mītne atrodas Ņūtonā, Ņūdžersijā, ASV, ar meitas uzņēmumiem Japānā un Vācijā.


Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI) ir starptautiski atzīts materiālzinātņu un starpdisciplināru pētījumu līderis Baltijas jūras reģionā ar 44 gadu pieredzi. LU CFI ir vairāk kā 300 darbinieku, no kuriem 100 ir augsti kvalificēti zinātņu doktori. Liels uzsvars institūtā tiek likts uz sadarbību ar industriju augsto tehnoloģiju jomā - Materize nodrošina komunikāciju ar uzņēmumiem un nozares institūcijām gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.


Comments


Join our miling list! Don't miss other exciting stories!

bottom of page