top of page

Tirdzniecības misija uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem: EXPO un GITEX

Dubaija vienmēr ir izcēlusies ar futūriskām idejām un atvērtību pret visu jauno. Tādēļ tā ir lieliska lokācija EXPO izstādei, kura šogad izteikti koncentrējās uz iespēju, mobilitātes un ilgtspējības tēmām. Arī delegācijas no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas, projekta eMesai ietvaros, oktobrī devās tirdzniecības misijā uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, lai apmeklētu gan Dubai EXPO, gan starptautisko izstādi GITEX, piedalītos tīklošanās pasākumos un apmeklētu divus no septiņiem AAE emirātiem – Sārdžu un Abu Dabī.

Unikālo iespēju apmeklēt AAE izmantoja 12 Latvijas IT klastera biedru uzņēmumi, no kuriem daži jau atgriezušies Dubaijā, lai uzsāktu savu produktu testēšanu uz vietas.

"Šajās dažās dienās, ko pavadījām AAE ieguvām vairāk nekā iepriekš veselu gadu strādājot. Jau tagad mūsu tehniskā komanda ir atgriezusies un liek klientiem iekārtas, lai var notestēt mūsu risinājumus. Šis ir lielisks veids kā augt eksportā, ja uzņēmumam ir tādi plāni. Protams arī pašiem iepriekš ir jāgatavojas un jāizzina tirgus un jāsaprot, ko vēlas tajā sasniegt," stāsta Ilona Sedleniece (Intelligent Systems valdes priekšsedētāja).

Kā atzīst Latvijas IT klastera valdes loceklis un uzņēmuma Datakom valdes loceklis Jānis Čupriks - viesošanās AAE parādīja to cik, Latvijas uzņēmumi ir aktīvi un gatavi šādām eksporta aktivitātēm. Turpinot, "Arī mums pašiem izdevās pārliecināties, ka mūsu izstrādātā viedā kases sistēma "Tiki-Taka Pay" ir interesanta ne tikai Latvijas, bet arī ārzemju klientiem."


Vizītes laikā tika organizēts arī projekta eMesai noslēguma pasākums “Shaping the Digital Future Together: European and Gulf Area cooperation”, kurš notika EXPO Latvijas paviljonā. Pasākumā piedalījas visu trīs valstu vēstnieki un godājami pārstāvji no AAE. Savās uzrunās vēstnieki akcentēja to, cik Dubaija ir atvērta jauniem risinājumiem un šādi pasākumi ir lieliska vide, kurā dalīties ar zināšanām. Tam piekrita arī Osmans Sultans (DU Telecom izpilddirektors), kurš dalījās Dubaijas nākotnes vīzijā, kas ir izstrādāta ar novatorisku domāšanu par gudrāku un laimīgāku Dubaiju, kas noteikti sevī ietver arī mācīšanos no citu valstu pieredzes.

"Šāda tipa braucienus un programmas ir viennozīmīgi jāizmanto. Īpaši, ja uzņēmums vēlas attīstīt jaunus reģionus, kur vēl nav sanācis izveidot stingras saites ar vietējo tirgu," atzīst Linda Krasavina (Squalio partnerattiecību vadītāja). "AAE tirgus ir ļoti specifisks un balstīts uz izveidotajām biznesa attiecībām. Ar IT klastera organizētās programmas palīdzību, SQUALIO bija iespēja stādīties priekšā vairāku Emirātu valsts uzņēmumu vadībai, kas ir grūts līmenis, līdz kuram tikt un pašu spēkiem to realizēt aizņemtu daudz vairāk laika."

Vizītes laikā delegācijas apmeklēja Sārdžas un Abu Dabī emirātus. Viesojoties AAE galvaspilsētā Abu Dabī, delegācijas apmeklēja biznesa forumu, kurā tikās ar Abū Dabī Tirdzniecības un rūpniecības kameru un Abū Dabī Investīciju biroju, gūstot rūpīgu pārskatu par Abū Dabī biznesa sektoru un investīciju iespējām. “Apvienotie Arābu Emirāti ir smagi strādājuši, lai kļūtu par vidi, kurā ir viegli veikt uzņēmējdarbību un gatavība sadarboties dažādās jomās ir obligāta. Ļoti labas iespējas pētniecībai un attīstībai, viedās pilsētas un lietu internets ir daži no aktuālakajiem atslēgas vārdiem Abū Dabī,” stāstīja H.E. Saeed Ghumran Al Remeithi (Abu Dhabi Chamber Vice Treasure).

Abu Dabī vizītes laikā delegācija apmeklēja pilsētas ostu (Abu Dahbi ports), kurā tikās ar augstām amatperosnām, tostarp Capt.Ammar Al Shaiba (Acting CEO, Carl Hemus, Leadership Team at Abu Dhabi Ports). Latvijas uzņēmēji ļoti novērtēja ostas mērogu digitālo risinājumu ieviešanā: ostas darbība ir izcils piemērs par to, kā progresīvās inženierijas inovācijas, sadarbojoties ar īpaši pielāgotām tehnoloģijām, spēj pilnvērtīgi noklāt visu ostas darbību.Šārdžas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, sagaidot delegācijas, bija noorganizējusi biznesa forumu ar mērķi pārrunāt investīciju iespējas IT sektorā starp Sārdžu un Eiropas valstīm. Pēc foruma uzņēmumiem bija iespēja apmainīties ar kontaktiem, piedaloties B2B tīklošanās pasākumā, kā arī apmeklēt Šārdžas EXPO centrā Starptautisko izglītības izstādi un paviesoties Šārdžas Investīciju un attīstības pārvaldē – Shurooq.Dubaijas Pasaules tirdzniecības centrā delegācijas apmeklēja GITEX – vienu no lielākajām un iespaidīgākajām tehnoloģiju izstādēm pasaulē. GITEX tehnoloģiju nedēļa ir labākā tikšanās vieta uzņēmumiem un organizācijām, lai iegūtu kontaktus no privātā un valsts sektora.

Bez tam, dalībniekiem bija iespēja piedalīties arī Startup Space Investment pasākumā, kurš notika Zviedrijas EXPO paviljonā, pulcējot uzņēmējus no Austrālijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Ungārijas, Rumānijas, Serbijas, Zviedrijas. Kā arī tikties “ātrajos randiņos” (speed-dating) ar IKT nozares uzņēmumiem, kurš norisinājās Latvijas EXPO paviljonā.AAE apmeklējums sniedzis vērtīgu izvērtējumu un labāku sapratni par Tuvo Austrumu biznesa pasaules kultūru, specifiku un darbības modeli, laužot arī stereotipus par šīs valsts notikumu kārtību.

Dace Kvalberga (Uzņēmuma Flex.bi vadītāja), atskatoties uz braucienu, atzīst, ka bija patīkami ieskatīties valstī no pavisam ekskluzīvas puses, kas parasti lielākajai daļai uzņēmēju nav pieejama.

"Brauciens parādīja visiem dalībniekiem Emirātus, Dubaiju, Abu Dabī – kā ļoti jēdzīgu un sapratīgu vietu biznesam, kas ir pretēji ieskatam no malas, jo līdz šim bijis priekšstats, ka tur valda tikai nauda. Viņu sakārtotība, kur acīm redzama viņu izdoma un mērķis darīt lietas cilvēku labā, liek padomāt par to, kā lietas darām mēs paši," atzīst Dace Kvalberga.

Šādam apgalvojumam piekrīt arī Intelligent Systems valdes priekšsēdētāja Ilona Sedleniece: "Visu apkopojot – šis brauciens mums biznesā ļāva spērt milzīgu soli, AAE novērtē mūsu zināšanas un tehnoloģiskos sasniegumus un viņi ir atvērti, lai mūs uzņemtu savā valstī. Esmu priecīga, ka mēs šo iespēju izmantojām."


Dalībnieki atzīst, ka šāds brauciens ir vērtīgs pieredzes apmaiņai arī starp Latvijas nozares uzņēmumiem. Tikšanās un iepazīšanās gan ļauj mācīties vienam no otra, gan veidot turpmākas sadarbības savā starpā nākotnē.


Kopumā tirdzniecības misija sekmējusies ar vērā ņemamiem panākumiem – noslēgti līgumi, iegūts plašs kontaktu loks un jau sarunātas nākamās tikšanās ar Apvienoto Arābu Emirātu uzņēmējiem. Kas ir patīkams iznākums, jo pasākums prasījis lielas pūles, ne tikai no organizatoriem, bet arī pašiem uzņēmumiem, kuriem brauciens prasījis pienācīgu sagatavošanos.

Comments


Join our miling list! Don't miss other exciting stories!

bottom of page